Loupaná plec se nachází na přední noze, konkrétně ve střední části hovězí plece. Svým charakterem je srovnatelná s hovězím zadním a nabízí výjimečně široké kulinářské uplatnění – hodí se na minutky, pečení i dušení.


Loupaná plec

Věděli jste že..?

Úprava masa zásadně ovlivňuje jeho stravitelnost? Nejhůře stravitelné a pro tělo silně zatěžující je maso pečené (např. steak). Nejlépe stravitelné je vařené maso se zeleninou. Vhodné je i koření jako kurkuma, koriandr, zázvor apod.

Před několika lety byla provedena studie, kde se zjistilo, že 75 % vegetariánů se po několika letech vrátilo ke konzumaci živočišných bílkovin z důvodu vyskytujících se zdravotních problémů. Veganství nebo vegetariánství dlouhodobě vyhovuje pouze úzké skupině lidí.


Znaky

Loupaná neboli plochá plec poskytuje velmi chutné libové maso. Během jatečného zpracování se na rozdíl od jiných částí nevykrajuje ani nevykosťuje, ale odlupuje přímo od lopatky – odtud také pramení její název. Maso je jemně mramorované a jeho střed je protkaný silnou šlachou, která tepelnou úpravou změkne a zrosolovatí, a maso díky ní zůstává i po tepelné úpravě šťavnaté.

Využití

Řez se skvěle hodí k pečení a dušení a je oblíbenou volbou kuchařů při přípravě tradičních českých omáček jako svíčková na smetaně, koprová nebo rajská. Připravit ji lze také na víně, houbách, používá se na ragú a výborně chutná vařená nebo uzená. Vyzrálé maso se využívá na minutky – připravují se z něj například oblíbené steaky Top blade.


Tipy ze sortimentu, akce a cena


Čerstvé maso v MAKRO

V MAKRO Vám nabízíme jen to nejčerstvější a nejkvalitnější maso - podívejte se, jak probíhá jeho distribuce, zpracování a kontrola.

Recepty pro každého

Také máte rádi maso a drůbež, ale nevíte, co z konkrétního masa připravit? Zkuste naše recepty! Krok po kroku se stanete mistrem kuchyně!